تبلیغات
یاسوج پایتخت طبیعت - معرفی یاسوج

یاسوج پایتخت طبیعت

شنبه 24 اردیبهشت 1390

معرفی یاسوج

نویسنده: رضا بویراحمدی   

 

یاسوج یکی از شهرهای جنوبی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است. این شهر همچنین مرکز شهرستان بویراحمد نیز می‌باشد. یاسوج در شمال شرقی استان واقع شده‌است. قبل از ایجاد این شهر، در حدود ۶ کیلومتری آن، یک شهر قدیمی به نام «تل‌خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا بوده‌است. اینک به جز تپه‌های پراکنده و یک روستا، اثری دیگر از آن باقی نمانده‌است.

تل‌خسرو متجاوز از دو هزار سال قدمت دارد. لیکن احداث ابنیهٔ معاصر در پیرامون آن، بعد از سال ۱۳۰۹ خورشیدی شروع شده و تا سال ۱۳۲۳ ادامه یافت و پس از آن متروک شده‌است.

شهر نوپای یاسوج درکنار رودخانه بشار در آغوش تپه‌های متعدد در ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته، این شهر که در سال ۱۳۴۴ فقط دارای یک خیابان اصلی بود، امروزه از گسترش و توسعه زیادی برخودار می‌باشد . در فصل زمستان برف زیادی در این شهر می بارد و اکثر نقاط و ارتفاعات اطراف آن برای مدتی طولانی پوشیده از برف باقی می ماند . که این فرصت بسیار خوبی برای دوستداران ورزشهای کوهستانی بخصوص اسکی می‌باشد تا بخوبی از آن استفاده کنند. شهر یاسوج تاکنون بالغ بر ۱۸ کیلومتر وسعت یافته است، یکی از مهمترین دلایل این توسعه مرکزیت اداری و سیاسی این شهر می‌باشد که از سال۱۳۴۲ مرکز فرمانداری کل کهگیلویه و بویر احمد بوده و سپس در سال ۱۳۵۵ به مرکزیت کل استان ارتقاء یافته است.این استان از شمال با استانهای اصفهان و چهارمحال بختیاری و از جنوب با فارس و بوشهر و از شرق با شهرستان اقلید( بزرگترین شهرستان شمال فارس )و از غرب با استان خوزستان همسایه است .

آب و هوا

شهر یاسوج در منطقهٔ اقلیم سردسیری واقع شده و دارای هوای معتدل متمایل به سرد است. در این شهر، میزان بارش برف و باران زیاد می‌باشد و به علت بارش فراوان برف و باران و پوشیده شدن ارتفاعات از برف برای مدت مدیدی از سال، از منابع آب کافی برخوردار می‌باشد. در سال‌های اخیر وضعیت بارش خوب نبوده

مهاجرپذیری

از آن‌جایی که شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد و اکثر صنایع موجود در استان در اطراف یا خود این شهر واقع شده‌اند؛ لذا افراد زیادی از شهرستان‌های همجوار برای پیداکردن شغل رهسپار این شهر می‌شوند. البته اب و هوا نقش مهمی در مهاجرت دارد ولی بیشتر برای کسانی که شغل ازاد دارند

تأسیس (شکل گیری مرکزیت کنونی شهر)

منطقه بویر احمد منطقه عشایری بود و عشایر همه ساله به ییلاق و قشلاق کوچ می‌کردند چه بسا که هنوز هم کم وبیش دیده می‌شود. لذا این عامل مهمی محسوب میشد که ابنیه ومحل کسب وتجارت در بویر احمد ساخته نشود وایلات مایحتاج سالانه خود را از پیله وران اردکان فارس تهیه کنند ومعمولا هر طایفه یک طرف حساب برای خود داشت که معاملاتشان باایشان انجام می‌شد. به دلیل سخت‌گذر بودن منطقه و به دلیل نبود جاده و برف‌گیر بودن ان کم کم اردکانی‌ها اقدام به سکنا گزیدن در منطقه را نمودند.

آبشار یاسوج

در شمال شرقی و در فاصله سه كیلومتریشهر یاسوج پس از عبور از دیواری كشیده از درختان و باغ های سر سبز سیب و گردو آب چشمه هایی كه از دل كوههای زاگرس جوشیده . آبشاری را به ارتفاع 10متر را به منظر تماشا گذاشته است.

جاذبه‌های طبیعی

 • آبشار یاسوج اصلی‌ترین جاذبه گردشگری شهر یاسوج آبشار زیبا و معروف یاسوج می‌باشد این آبشار (پارک جنگلی ابشار)در فاصله ۲ کیلومتری مرکز شهر و در شمال شهر یاسوج واقع است و هر ساله مورد توجه گردشگران و توریستهای ایرانی و خارجی قرار می‌گیرد

آب چشمه‌هایی که از دل کوه‌های زاگرس جوشیده در دو کیلومتری شمال شهر یاسوج آبشاری به ارتفاع ده متر را به منظر تماشا گذاشته است‌. چشم‌انداز این آبشار، نهرهای آب در بستر مارپیچ مشبک، باغ‌های میوه، مراتع سرسبز و پر از گل‌های رنگارنگ است، که چشم بیننده را خیره می‌سازد. هر ساله آبشار یاسوج در فصل بهار، تابستان و پاییز پذیرای گردشگران است‌.از دیگر آبشارهای این استان، آبشار بهرام بیگی است‌. این آبشار در میان صخره‌های سنگی واقع شده و بعد از مارگون قرار دارد.آبشار بن رود نیز بعد از سی سخت قرار گرفته و شامل توف‌شاه (آبشار شاه) و آبشار بن رود است که ازچندین چشمه تشکیل شده و حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد و منطقه بسیار زیبایی را پدید آورده است‌.2

 • باغ چشمه بلقیس این باغ در شهرستان کهگیلویه ودر شهر چرام واقع شده است ویکی از مهمترین جاذبه‌های توریستی منطقه می باشد. زمین حاصلخیز منطقه باعث شده که از هر نوع درخت در این باغ پرورش یابد. باغ دارای چندین چشمه می‌باشد که از دهانه شمالی به باغ می ریزد وآب چشمه‌ها در جویبارهای مشبکی که با اصول معماری قابل توجهی تراس بندی شده به استخر زیبائی سرازیر می شود. این باغ در شرق شهر چرام به فاصله 2 کیلومتری واقع شده.
 • پارک ساحلی پارک ساحلی رود بشار که در ورودی شهر یاسوج قرار دارد یکی از متنوع‌ترین و زیباترین اماکن تفریحی موجود در شهر یاسوج است. وجود رود آرام بشار در کنار این پارک فضایی متفاوت را جهت گذراندن لحظاتی به یاد ماندنی فراهم کر ده است. درخت کاریها، فضاهای سبز، پیست دو چرخه سواری، اسکیت و زمین‌های فوتبال و بازیهای کودکانه، پارک را میزبان شایسته برای مسافرانش کرده است. نسیم خنک وشامه نوازی که از رود بشار به این پارک می رسد، جان و دل را طراوت می بخشد.این پارک در تمام ایام سال میهمانان وگردشگران بسیاری را از سر تا سر ایران با خود همراه می کند.منظره چشم نواز وخاطره انگیز پارک به گونه ایست که از هر نقطه تماشایش رنگ و شکل دیگری دارد.شبهای پارک ساحلی بویژه در فصلهای بهار وتابستان در میان هیاهوی کودکان نورپردازی‌های فوق العاده زیبا و هنرمندانه بس مفرح و زندگی بخش است.در این مکان امکانات رفاهی، تفریحی و بهداشتی برای مسافران فراهم گردیده تا با خیالی آسوده فقط به گردش و تفریح بپردازند.
 • تنگ مهریان در یک کیلومترى مسیر یاسوج به اصفهان چشم اندازى زیبا و طبیعى چشم هر مسافرى را مى نوازد که به تنگ مهریان معروف است.

در این مکان رودى با کش وقوس و پیچیدگى خاص با رنگ آمیخته به سبز و فیروزه اى، در دره اى نه چندان عمیق انگارى فرش سبز مواجى را به نمایش گذاشته است. درختان زیبایى اطراف این رودخانه سر خم کرده اند، گو عاشقانى هستند که به ستایش این فرش فیروزه اى مى پردازند.

امامزاده ای به نام امامزاده شاه حسن در این منطقه وجود دارد که پذیرای زایران در این منطقه است.

در این منطقه درختها کج و معوج درکنار هم قرارگرفته اند، آب زاییده از برف که در منطقه کاکان مى گذرد، مسیرى جدا از رود مهریان را طى مى کند. اگرچه راهسازان براى ایجاد جاده هاى عریض دراین منطقه به مسطح کردن تپه‌ها پرداخته اند اما درختهاى استوار بر تپه‌ها را بر روى پشته هاى کوچک مخروطى شکل نگاه دارند و ویران نکنند.

تنوع درختانى نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان از ویژگی‌های شگفتی انگیز این منطقه است.

تنگه مهریان در زمستان هم محل رفت و آمد هزاران علاقه مند به ورزش اسکی است. این تنگه دراین فصل همچنین شاهد تشکیل یخى بزرگ برروى صخره اى مقابل بارگاه امامزاده حسن است که این توده یخ روز شصتم زمستان شکسته شده و روز هفتادم (حدود دهم اسفندماه) با صدایى که کیلومترها شنیده مى شود، از صخره فروریخته و مژده بهار مى دهد. آب زلال و شفاف رودخانه مهریان که بخشى از آن از چشمه هاى تنگ معروف به کبوترى است پس از طى مسیر به رودخانه بشار یاسوج و رودخانه کارون در استان خوزستان مى ریزد.

نظرات() 
נערות ליווי
سه شنبه 29 مرداد 1398 04:53 ق.ظ
"We will need to build to a different crescendo, cheri," he said.
"And we could have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, and also the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I was feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide
between my sensitive lips. I felt the of his cock push
agonizingly at the doorway of my pussy, and Needed him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I had been aching to own him inside, and I can tell that
his ought to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to match mine, and I knew the sense of my wet pussy lips
to the head of his cock was getting too much both for of us.


"Enable the finale begin," he said, and he slid the
tip of his cock inside me.

We both gasped as they held his cock there for the moment.
I contracted my pussy to drag him further inside, anf the husband threw his head back within the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful mainly because it filled me, but I want
to all this inside me. I rolled aside and rested my leg against his
shoulder, and he plunged his cock completely in.
powiększenie penisa tabletki
چهارشنبه 16 مرداد 1398 01:06 ب.ظ
Hi would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm looking to start my own blog soon but I'm having a tough time making a
decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for
something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had
to ask!
pene grande
سه شنبه 15 مرداد 1398 04:02 ق.ظ
I have been exploring for a bit for any high-quality articles
or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
Studying this information So i am satisfied to convey that
I've an incredibly good uncanny feeling I discovered
just what I needed. I so much no doubt will make certain to do not put out of your mind this website
and provides it a glance regularly.
AirConIsrael
دوشنبه 14 مرداد 1398 11:42 ق.ظ
thanks a lot a good deal this site is usually official and relaxed
konto dla młOdych
یکشنبه 13 مرداد 1398 04:25 ق.ظ
Hi would you mind letting me know which web
host you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog
loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider
at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!
נערות ליווי ברמת גן
شنبه 12 مرداد 1398 04:45 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses for his
face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He is well-built, with incredible arms and also
a chest that is different about this sweater. We're standing in the
front of one another dealing with our everyday life, what
we would like for the future, what we're in search of on another person. He starts telling me that he has been rejected
lots of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I only say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a good reason right.
But tell me, you wouldn't reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I recieve much better him and kiss him.

‘Next time don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I like how you will think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my hindfoot in her leg, massaging it slowly. ‘What exactly do that suits you girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you will never know what they want. Someone that won't say yes simply because I said yes. Someone who's unafraid when trying something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you try interesting things, especially in terms of making a new challenge in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves girls who are direct, who cut in the chase, like you may did. Being
honest, this is a huge turn on.
najlepsze konto bankowe dla młodych
شنبه 12 مرداد 1398 01:20 ق.ظ
I am genuinely happy to glance at this weblog
posts which contains lots of helpful data, thanks for providing these kinds of statistics.
konto młodzieżowe
جمعه 11 مرداد 1398 10:00 ب.ظ
I have been browsing on-line greater than three hours lately, but I by no
means discovered any attention-grabbing article like
yours. It is lovely price enough for me. In my opinion, if all web owners and
bloggers made good content material as you probably did, the web might be much more useful than ever before.
alongador peniano
سه شنبه 8 مرداد 1398 02:24 ب.ظ
Incredible points. Great arguments. Keep up the good effort.
וילות בצפון
دوشنبه 31 تیر 1398 05:21 ق.ظ
thanks a great deal this site is elegant along with
relaxed
וילות להשכרה באילת
چهارشنبه 26 تیر 1398 10:25 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first minutes a villa for rental by city, many different rooms lofts and villas.
Be stunned at the wonderful pictures and information that they have
to make available you. The site is a center for you all the ads inside the field,
bachelorette party? Have fun with a pal who leaves Israel?
No matter what the explanation you should rent
a villa for a potential event or simply an organization recreation suitable for any age.
The site is also the midst of rooms by way of the hour, which is
another subject, for lovers who are looking for an expensive room equipped for discreet entertainment
which has a spouse or lover. Whatever you are looking for, the 0LOFT website is really a find
you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel,
North South and Gush Dan.
צימרים
چهارشنبه 26 تیر 1398 01:17 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find during first minutes
a villa for rent by city, many different rooms lofts and villas.

Be impressed by the pictures and information that the site has to provide you.

The website is a center for all of you the ads from the field,
bachelorette party? Use someone who leaves Israel? Regardless of
the the key reason why you need to rent a villa for an upcoming event or perhaps an organization recreation appropriate for any age.
The website is also center of rooms by way of the hour, which is definitely another subject, for lovers who are looking for an expensive room equipped for discreet entertainment using a spouse or lover.
Regardless of the you want, the 0LOFT website is really a try to find you to find rentals for loft villas
and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
konto firmowe
یکشنبه 23 تیر 1398 04:29 ق.ظ
each time i used to read smaller posts that as well clear their motive, and that is also happening
with this paragraph which I am reading at this time.
sexy2call
پنجشنبه 20 تیر 1398 09:20 ق.ظ
The ads are susceptible to all of the binding laws from the State of Israel.
נערות ליווי בתל אביב
چهارشنبه 19 تیر 1398 08:39 ب.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the most up-to-date results Choose a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect
and indulgent recreation. Seeking escort girls?

Discrete apartments? Create a quick search
by region of Israel.
נערת ליווי בבת ים
چهارشنبه 19 تیر 1398 04:16 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the newest results
Look for a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. Looking for escort girls? Discrete apartments?

Generate a quick search by region
click here
سه شنبه 18 تیر 1398 03:19 ق.ظ
Hi there! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My website looks weird when viewing from my apple iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be able
to correct this issue. If you have any recommendations, please share.
Appreciate it!
sexy2call
دوشنبه 10 تیر 1398 01:14 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. They're handsome.
Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel
eyes and the most beautiful lips I've seen. He could
be well built, with incredible arms and a chest that stands apart during this sweater.
We're standing in the front of one another talking about people, what we would like for future years, what we're in search of on another person.
He starts saying that bigger been rejected many
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith
that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I don't know. Everything happens for grounds right.

But figure out, utilize reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you right now?' he was quoted saying as I receive far better him and kiss him.

‘Next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I love how we think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my calcaneus within his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you prefer in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone you never know whatever they want. Somebody that won't say yes even though I said yes. Someone who's unafraid of trying something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when attemping new stuff, especially in relation to making interesting things in the sack ', I intimate ‘And I really like women that are direct, who cut with the chase, like you simply did. To become
honest, what a huge turn on.
נערת ליווי ברמת גן
چهارشنبه 5 تیر 1398 05:30 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his
face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He is well
developed, with incredible arms along with a chest that
stands out during this sweater. We're standing in the front of
each other talking about how we live, what we would like money for
hard times, what we're in search of on another person. He
starts telling me that he's been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I would not know. Everything happens for an excuse right.

But tell me, you wouldn't reject me, does one Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you today?' he explained as I purchase more detailed him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I favor how you will think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my calcaneus as part of his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you like in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone to know whatever they want. A person who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid of trying new stuff,' he says. ‘I'm never afraid of attempting a new challenge, especially with regards to making interesting things in the bedroom ', I intimate ‘And Everyone loves women who are direct, who cut with the chase, like you only did. Being
honest, what a huge turn on.
נערת ליווי
شنبه 1 تیر 1398 06:31 ق.ظ
"We have to build to another crescendo, cheri," he said.
"And we should have an ending that is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with lust, as well as soft skin of his hard cock
against my sex was having its intended effect. I had been feeling a stronger arousal now
as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and Needed him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back
nearly my clit.

I had been aching to possess him inside, and I possibly
could tell that his need to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to complement mine, and I knew the sense of my wet pussy lips about the head of his
cock was getting too much for both of us.


"Allow finale begin," he explained, anf the husband slid the tip of his cock inside me.


The two of us gasped because held his cock there for the moment.
I contracted my pussy to get him further inside, and then he threw his return on the sensation. Inch by excruciating
inch he pushed his cock inside me, and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful mainly because it filled me, but Needed everthing inside me.
I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and the man plunged his cock all the way in.
here
جمعه 24 خرداد 1398 02:12 ب.ظ
This is my first time pay a visit at here and i am in fact happy to read everthing at single place.
Winston
جمعه 24 خرداد 1398 03:38 ق.ظ
Varіetіes. Tell mme how your growing season goes.
http://shawn67f4446813.jw.lt/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:14 ب.ظ
Add eցgs, water, and spіnach; beat until blended.
harveys737140932.wordpress.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:44 ق.ظ
The ultimate codfjѕh muffins can bbe even higher.
selenadyson1334.hatenadiary.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:09 ق.ظ
By no mеans aadd unhoοkeԀ eggs to boiling water.
https://rockyburris5.hatenadiary.com/entry/2018/12/22/120216
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:45 ب.ظ
What kind of health advantages Ԁoes cinnamon provide?
jeanhjy79930.Hatenablog.com
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:53 ب.ظ
Scramblinmɡ eggs typically means overcooked eggs, saⅾly.
michelinemuskett0.wordpress.com
چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:45 ب.ظ
Ϲonsider usaing the potatߋ fruit to domestiucate
seeds.
ettaconnolly.hatenablog.com
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:56 ق.ظ
Adⅾ codfish item annd prеpare dinner foor five minutes.
Jolie
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:28 ق.ظ
Cinnamon cօmes inn two ѵarieties: Ceylon and
cassia.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :